چگونه برنامه نویس اندروید شویم؟

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

سلام تو این پست میخوایم به یک سری سوالات و تکراری و معروف خیلی از دوستان پاسخ بدیم که دوست دارند وارد دنیای اندروید و یا کلا برنامه نویسی شوند به هر دلیلی چه از روی علاقه،تفریح،دانشگاه و…. مهم ترین و سخت ترین قسمت یک کار همیشه شروع کردن هست که اگر درست و منطقی وارد دنیای جدید نشویم ممکن است که کلا قید اون و بزنیم و دیگه سراغش نریم ، برنامه نویسی هم از این قاعده مستثنا نیست، خب زیاده گویی نمیکنم و میریم به معرفی چیزهایی که برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده اندروید نیاز داریم.

چرا اندروید؟

اصلا واقعا چرا اندروید؟ مگه همین یک پلتفرم برای برنامه نویسی هست؟ اگر بحث علاقه  و کنار بذاریم میبینیم که اندروید رهبر بی چون و چرای سیستم عامل های موبایل هست و برای کسانی که می خواهند برنامه نویسی گوشی های هوشمند و تبلت انجام دهند گزینه فوق العاده مناسبی است علاوه بر اینکه اندروید بروی تلویزیون و ساعت های هوشمند نیز استفاده می شود و در آینده وارد بازار اتوموبیل ها هم خواهد شد.

سیستم عامل اندروید

اگر نگاهی به جدول زیر بندازید میبیند که مارکت های اندروید بسیار زیاد تر هستند و یکی از درآمد های اصلی توسعه دهندگان هم همین مارکت ها می باشند.

دلیل دیگر متن باز بودن اندروید هست که دست برنامه نویس و باز گذاشته و هیچ محدودیتی برای انجام کار ها ندارید علاوه بر اون توسعه دهنده های زیادی از سراسر دنیا به پیشرفت این سیستم عامل کمک می کنند و برنامه های نوشته شده خود را رایگان با دیگران به اشتراک می گذارند.

جاوا

پایه ترین زبان برنامه نویسی که برای ساخت اپلیکیشن های اندرویدی نیاز دارید جاوا هست. البته میتونید از بسیک و #C هم استفاده کنید ولی از اونجایی که گفتم پایه اندروید با جاوا نوشته شده و گوگل هم خودش جاوا و پیشنهاد میکنه پس چرا بریم سراغ زبان دیگه؟

پیشنهاد من اینه اگر تا به حال اصلا برنامه نویسی نکردید و به عبارت دیگه در این زمینه صفر هستید همین اول سراغ جاوا نیاید. به مقدار خیلی با زبان C کار کنید چون دسورات خیلی ساده داره و برای یادگیری مفاهیم برنامه نویسی مناسب هست بعد از اون سراغ یادگیری جاوا برید.

SQL

اپلیکیشن مگه بدون دیتابیس میشه؟؟ نه واقعا میشه؟ شدنش میشه ولی برنامه داریم تا برنامه. پایگاه داده اندروید SQLite هست و برای کار کردن با این دیتابیس باید مفاهیم و دستورات SQL و بلد باشید پس تا اینجا دوتا چیز باید یاد بگیرید.

SDK و اندروید استودیو

یکی از مهم ترین بخش های توسعه اندروید یادگیری استفاده از ابزار های مخصوص این کار است. باز هم در این زمینه پیشنهاد گوگل اندروید استودیو هست پس چرا بریم سراغ اکلیپس و کار خودمون و دشوار بکنیم؟ خیلی ابتدای کار از محیط اندروید استودیو وحشت دارند ولی نترسید چیزی نداره (:

شما باید SDK اندروید و هم نصب کنید داخلش کتابخانه و API نسخه های مختلف اندروید به همراه مثال های ساده و ابزار های این کار قرار داره.

XML

برنامه نویس ها از XML برای تعریف دیتا استفاده می کنند. یادگیری دستورات XML کمک خوبی بهتون میکنه. همچنین برای طراحی صفحات و رابط کاربری UI قطعا نیاز دارید برای استفاده از این دستورات.

صبر و تمرین

هیچکس یک شب یا یک ماهه تبدیل به برنامه نویس نشده پس چرا عجله دارید؟ فقط سعی کنید یاد بگیرید و بار ها تمرین کنید بعد پروژه های کوچیک انجام بدید با انجام پروژه قطعا در طول مسیر تکمیل کردنش به مشکلات زیادی بر میخورید که با حل همین مشکلات هست که فوت و فن کوزه گری دستتون میاد.

در طول مسیر اصلا نا امید هیچکدوم از آدم ها همه کدهایی که مینویسند درست کار نمیکنه پس انتظار نداشته باشید هرچی نوشتید کار بکنه و دیدن یک خطا نا امید نشید از برنامه نویسی.

بروز باشید

هر روز نسخه ها و گجت های اندرویدی بیشتری معرفی می شوند سعی کنید بروز باشید و دست از یاد گیری بر ندارید.

موفق باشید.

 

آموزش زبان کاتلین
  • نویسنده
    hesam
  • تعداد بازدید
    256 views
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه