چگونه برنامه نویسی یاد بگیریم؟

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

چگونه برنامه نویسی یاد بگیریم؟

اگر شما هم علاقه دارید تا طراحی اپلیکیشن موبایل, سایت, ساخت بازی های کامپیوتری را یاد بگیرید اولین چیزی که باید به آن مسلط باشید برنامه نویسی و کد زدن است.

علاقه خود را مشخص کنید؟

شما می توانید با یادگیری هر زبان برنامه نویسی کار خود را آغاز کنید اما اول از همه باید از خودتون بپرسید که هدف از یادگیری برنامه نویسی چی هست اصلا؟ یعنی میخواید برای طراحی اپلیکیشن موبایل استفاده کنید یا وب؟ میخواهید بازی بسازید یا برنامه های تحت ویندوز؟

این کار باعث میشود که بهتر هدف خود را مشخص کنید و بدانید که چه زبان برنامه نویسی باید انتخاب کنید تا بیشترین منفعت و برای شما داشته باشه.

با یک زبان ساده شروع کنید

طرف نظر از انتخابی که انجام داده اید ممکن شما تصمیم گرفته باشید که با یک زبان سطح بالا و ساده شروع کنید, این زبان برای افراد آماتور بسیار مناسب هستند هم از نظر یادگیری پایه ای و هم دستوراتی که تقریبا با دیگر زبان ها مشترک هستند و یادگیری را آسان تر میکنند.

دو زبان معروف و محبوب این قسمت “پایتون” و “رابی” هستند هر دوی این زبان ها شی گرا و بیشتر برای وب استفاده می شوند که دارای دستورات ساده ای هستند.

آموزش های پایه ای زبان های مختلف را یاد بگیرید

اگر شما هنوز نتوانسته اید زبان مخصوص به خود را انتخاب کنید بهتر است که با چند آموزش ساده از زبان های مختلف شروع کنید و ببینید که با کدام زبان بهتر ارتباط برقرار میکنید. آموزش های فراوان و رایگانی در سراسر اینترنت وجود دارد.

مفاهیم اصلی را یاد بگیرید.

همه زبان های برنامه نویسی دارای مفاهیمی اساسی هستند که یادگیری آنها برای ساخت برنامه های کاربردی ضروری است. یادگیری و حرفه ای شدن در این مفاهیم به شما در نوشتن کد های قدرتمند تر و حل مسایل سخت کمک بسیاری می کند.

خب شاید بپرسید مفاهیم اساسی یعنی چی؟ در زیر من چندتا مفاهیم اساسی و ذکر میکنم که قطعا بدون دانستن آنها نمیتوانیم کار زیادی انجام دهیم:

متغیر, تابع, جمله های شرطی, اطلاعات ورودی و خروجی و….

نرم افزار های مورد نیاز را نصب کنید.

اکثر زبان های برنامه نویسی نیاز به یک کامپایلر دارند تا کدهایی که ما نوشته ایم را به زبان ماشین ترجمه کنند تا کامپیتور آنها را متوجه شود.

بعضی از زبان ها مانند پایتون از یک مترجم استفاده می کنند تا کد های نوشته شده را بدون نیاز به کامپایل کردن اجرا کنند.

بروی یک مفهوم در هر لحظه تمرکز کنید.

یک قانون نا نوشته ای که وجود داره این هست که هر برنامه نویسی موقع شروع یک زبان جدید اولین برنامه ای که اجرا خواهد کرد نمایش پیغام “Hello World”  است, در واقع این ساده ترین برنامه ای است که می شود با یک زبان برنامه نویسی طراحی کرد. این برنامه یکی از مفاهیم اساسی که نحوه نمایش اطلاعات به کاربر هست را به شما یاد می دهد.

یادگیری با تغییر دادن کدها

کد های نمونه زیادی در سراسر اینترنت وجود دارد که شما با استفاده از آنها و ایجاد تغییرات مختلف می توانید مفاهیم بیشتری را یاد بگیرید. همچنین با کنار هم گذاشتن این تکه کدهای موجود می توانید یک برنامه کامل هم طراحی کنید.

دستورات را امتحان کنید

هر زبان برنامه نویسی دستورات مخصوص به خود را دارد که برای نوشتن برنامه ها باید از آنها استفاده کنید. یادگیری این دستورات اصلی ترین بخش یادگیری شما را تشکیل می دهد. ما هم می دونیم که هر زبان دستورات زیادی دارد و شاید حفظ کردن آنها سخت باشد ولی وقتی هروز تمرین کنید و برنامه بنویسید به مرور یاد خواهید گرفتید , نکته بعدی هم این است که شما نیازی نیست در واقع دستورات و حفظ کنید چون در سطح اینترنت هستند در واقع شما باید طرز استفاده از آنها را یاد بگیرید.

طراحی اپلیکیشن اندروید

شروع برنامه نویسی

دیباگ کردن

وقتی شما در حال نوشتن برنامه ای هستید بدون شک با باگ و خطاهای مختلفی بر خواهید خورد یکی از مهارت های یک برنامه نویس دیباگ کردن برنامه است که شما باید یادبگیرید این خطا های موجود را برطرف کنید.

استفاده از کامنت

از کامنت گذاری در بین کدهای خودتان استفاده کنید تا هم دیباگ کردن آسان باشد و هم وقتی که برنامه شما طولانی و عظیم شد بهتر متوجه بخش های مختلف شوید.

تمرین و تمرین

برای حرفه ای شدن و کسب مهارت برنامه نویسی بهتر است هروز حداقل چند خط کد جدید بزنید و تمرین کنید. در واقع یادگیری یک زبان ساده مثل پایتون شاید نهایت یک هفته به طول بکشد ولی قطعا نیاز به چند هفته زمان هست تا شما در این زبان مهارت کسب کنید که با تمرین کردن این کار اتفاق می افتد.

 

 

 

آموزش زبان کاتلین
  • نویسنده
    hesam
  • تعداد بازدید
    48 views
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه