آیا پیام رسان تلگرام واقعا متن باز است؟

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

تلگرام این روزها به اپلیکیشن پیام رسان اصلی ایرانیان تبدیل شده و هر روز حداقل نیم ساعتی با اون درگیر هستیم. در واقع تلگرام اپلیکیشن جالبیه رایگان هست, کاملا رمز نگاری شده, قدرتمند و بر پایه کلود کار میکنه خب این ها ویژگی های خوبی قطعا هستند. اما تنها نکته ای که ممکن توسعه دهندگان و کمی گیج کنه این هست که میگن تلگرام متن باز یا در واقع Open Source هست!

آتیس کد

طراحی اپلیکیشن

کد های برنامه وکمی بررسی کردم و این مطلب و نوشتم چون خیلی از فروم ها و سایت های برون سپاری دیدم که دوستان سفارش ساخت اپلیکیشن پیام رسان بر پایه تلگرام می دهند. جوابی که من میدم این هست که شما میتونید همچین کاری کنید ولی به هیچ وجه توصیه نمیکنم. کد های تلگرام در واقع رایگان و باز هستند اما به سحتی به ما کمک می کنند که اپلیکیشن پیام رسان خودمون و طراحی کنیم.

توانایی ساخت یک برنامه مستقل با API تلگرام و ندارید

برای اینکه بتونید از API تلگرام استفاده کنید با از این  قسمت ثبت نام انجام دهید. تمام کاری شما باید انجام بدید وارد کردن شماره تلفن همراهتون هست تا کد امنیتی و دریافت کنید. بعد از ثبت اپلیکیشن شما دو کد با نام هایapi_id و api_hash  دریافت میکنید که برای ساخت اپلیکیشن لازم دارید.

وقتی شماره تلفن خودم و وارد برنامه ای که ساخته بودم کردم تمام پیام هایی که قبلا در تلگرام ارسال کرده بودم نمایش داده شد در واقع تمام اطلاعات همراه کاربرانی است که شماره خود را در تلگرام ثبت کرده اند. نتیجه ای که گرفته میشود اینه که تلگرام در واقع فقط به شما اجازه استفاده از دیتا و اطلاعات و میده و غیر ممکن هست که بتونید اطلاعات و در سرور یا دیتابیس خودتون نگهداری کنید. API به شما اجازه طراحی اپلیکیشنی میدهد که با تلگرام در ارتباط باشد نه یک برنامه ای مستقل باشد.

 

کد های تلگرام قابل استفاده دوباره نیستند

کد های تلگرام بصورت یک کتابخانه یا SDK نیستند. استفاده از آن به جای صرفه جویی در وقت ازشما وقت زیادی برای توسعه می گیرد. با بررسی کد های تلگرام متوجه ایراد های وحشتناکی هم میشوید.

۱) استفاده از کد های عجیب مثل setTextColor

توسعه دهنده ها معمولا از دو قسمت جدا برای طراحی اپلیکیشن استفاده می کنند. یک قسمت مخصوص کدهای XML و قسمت دیگر برای کد های اصلی برنامه.

حال شما وقتی میخواید رنگ قسمتی از برنامه مثل تولبار و تغییر بدید طبیعتا از XML و استایل استفاده میکنید نه از کد های اصلی ولی تلگرام برای تغییر رنگ اجزای مختلف کد های خودش و داخل بدنه اصلی برنامه قرار داده مثل setTextColor(0xff757575) با اینکار برای تغییر رنگ دوباره شما مجبورید که فقط این خط و در قسمت های مختلف برنامه ادیت کنید , مسلما نیازی به این کارهای دردسر ساز نیست.

۲) تنها سه اکتیوی داخل پروژه به این عظیمی وجود داره و کلاس های اکتیویتی زیادی وجود داره که از BaseFragment  مشتق شده اند ولی در واقع فرگمنت نیستند.

۳) شرط ها و متد های بسیار طولانی,برای مثال یکی از متد های پروژه ۳۰۰ خط کد داره که خب شاید بگید پروژه چون بزرگ هست ولی دقیقا نکته همینجاست!!!

۴) کپی پیست و استفاده از الگوی Spaghetti code

قسمت ترسناک همانطور که اشاره کردم عدم ساخت SDK هست و کد ها به شکل عادی و معمولی منتشر کردند.

برنامه طراحی شده حتما باید در گیت هاب منتشر شود.

طبق گفته تلگرام اگر شما برنامه ای با استفاده از API آنها طراحی کنید حتما باید در گیت هاب منتشر کنید. اگر هزینه و وقت زیادی برای طراحی یک اپلیکیشن پیام رسان خرج کنید قطعا خوشحال نمیشید که کدهای خودتون دو دستی در اینترنت قرار دهید.

همانطور که میبینید تلگرام بهترین گزینه برای طراحی اپلیکیشن پیام رسان نیست. SDK یا کد قابل فهمی به شما ارائه نمیکنند, تمام المنت های برنامه شخصی سازی شده اند که هیچ ایده ای در این باره ندارم.

آموزش زبان کاتلین
  • نویسنده
    hesam
  • تعداد بازدید
    182 views
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه